Založ si blog

Kto je vinný?

Otázka, ktorá bude v januári často položená pri kontrole dokladov vodičov.

Ako občan snažiaci sa dodržiavať zákony a predpisy, a hrdý držiteľ „ružového vodičáku“, navštívil som pred rokom oddelenie výroby dokladov ministerstva vnútra. Vedel som, že čochvíľa príde čas na výmenu môjho vodičského preukazu, vyrobeného v roku 1993. Pracovníčka mi oznámila, že dostanem nový vodičský preukaz, ale skupinu „C“ – čiže viesť motorové vozidlá s hmotnosťou prevyšujúcou 3500 kg, mi nezapíšu. Na otázku „Prečo?“ som dostal odpoveď – zapíšu mi skupinu „C“, ak som profesionálny vodič, teda ak prinesiem potvrdenie o tom, že takéto oprávnenie využívam.

Držiteľom oprávnenia „C“ som viac, ako 40 rokov, a nie raz sa stalo, že som ho potreboval. V časoch, keď som si ho robil, som zaň zaplatil celé 4 mesačné platy! A dnes sa niekto rozhodne, že mi ho jednoducho vezme?

Predpokladám, že aj toto je jeden z tých nezmyselných predpisov, čo vytvorili v Brusseli úradníci. Ako množstvo ďalších nezmyselných predpisov, zameraných SŤAŽIŤ život obyčajného človeka. Tak som sa rozhodol, že s tou výmenou ešte počkám.

Nakoľko pracujem mimo mesta, kde sa žiadosti o doklady podávajú, až dnes som sa opäť dostal k pokusu o podanie žiadosti. Prídem k automatu na výdaj časeniek, postláčam potrebné políčka, automat mi oznámi, aby som sa obrátil na asistentku. Tá mi slušne oznámi, že takmer všetci sú na oddelení chorý, pracuje jedna pracovníčka, a nevie ani odhadnúť, kedy sa situácia zmení.

Teraz premýšľam: do 1.1.2024 asi nový vodičský preukaz mať nebudem. Je to moja chyba, alebo chyba úradu? Myslíte si, že mi to policajti pri kontrole uznajú? No určite nie! Veď ukladanie pokút majú v náplni práce a podľa výšky udelených pokút sú hodnotení. Že ja som sa snažil naplniť literu zákona? Že štát nevytvoril podmienky, aby som mohol splniť zákon? Zaujíma to niekoho? Pamätáte sa ešte na výmenu ID kariet spred roka, ktorú štát rovnako nezvládol? Keď sa len týždeň vydával jeden typ kariet, a potom už vydávali úplne iné karty?

V dnešnom svete počítačov a databáz sa dá presne vypočítať, koľko je potrebné vymeniť vodičských preukazov a aký čas si to vyžiada. Myslíte si, že sa týmto niekto zaoberal? Myslíte si, že to niekoho zodpovedného zaujíma?

Vinný je vždy občan. A zaplatí to vždy občan.

Máme tu takú novodobú demokraciu, kde opäť platí heslo: „držať hubu a krok! A platiť, a platiť, …“.

Opäť je svet na pokraji svetovej vojny – tej poslednej Veľkej vojny?

04.06.2024

Ako osoba čo si pamätá toho viac, spomínam si na začiatok 70-tych rokov, keď svet žil dobu studenej vojny. Tej studenej vojny, ktorá prebiehala medzi západným a východným svetom. Medzi kapitalizmom a socializmom. Pamätám sa, ako sme sa s obavou pozerali k nebu, na ktorom sa kedy-tedy objavilo nejaké lietadlo. Lietadlá tých čias boli pomerne hlučné, nebolo ich veľa, preto [...]

Sme na ceste do pekla?

06.04.2024

Nie, nie sme! Ja si myslím, že nie sme na ceste do pekla. Vidím to tak, že Európsku úniu donútilo USA a Anglicko prejsť otvorenou bránou do pekla. Teda my v tom pekle už sme. Brusel, ktorý v tom aktívne asistoval za účasti mnohých národných politikov sa však teší a presviedčajú nás o tom, ako je tu dobre, veď je príjemne teplo. Už cítiť zápach síry, a my už len [...]

Človek, čo si to spravil!

20.12.2023

V apríli 2020 som publikoval niekoľko myšlienok. S odstupom času, s blížiacim sa najväčším sviatkom, myšlienky sú stále aktuálne. Veľký Muhammad Ali povedal: „Boha nezaujíma nakoľko si bohatý. Zaujíma ho, koľkým ľuďom si nezištne pomohol.“ Spomalil som, takmer som zastavil. Zrazu premýšľam nad mnohými vecami, samozrejme aj nad zmyslom života, nad tým, čo tu [...]

Donald Trump

Trumpov tím nezaháľa: Harrisová je horšia než Biden, vyhlásil. Majú plán 'politického útoku'

21.07.2024 22:24

Republikáni volajú aj po rezignácii z prezidentské­ho postu.

Election 2024 Biden

Biden odstúpil z boja, aby porazil Trumpa. Chce zachrániť demokratov a Ameriku

21.07.2024 21:56

Demokratický prezident Joe Biden sa dnes rozhodol odstúpiť z boja o znovuzvolenie, ale čaká ho ešte posledný zápas.

Biden

Biden odstupuje z boja o Biely dom, podporil viceprezidentku Harrisovú

21.07.2024 20:02, aktualizované: 22:42

Myslím, že je v najlepšom záujme mojej strany a našej krajiny, aby som odstúpil, bolo mi cťou, uviedol prezident USA.

Dúhový Pride 2024 v Bratislave, LGBT pochod

Na Pride v Nemecku prišlo vyše milión ľudí. Je to významná demonštráciu za demokraciu, povedal tamojší minister

21.07.2024 18:37

Podujatie Lauterbach označil za "veľmi významnú demonštráciu za demokraciu, slobodu, za práva" kvír ľudí.

dartkn

Hľadanie pravdy je náročné. Ale oplatí sa.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 25
Celková čítanosť: 81292x
Priemerná čítanosť článkov: 3252x

Autor blogu

Kategórie