Založ si blog

Rádio Slobodná Europa

Pamäť ľudí je nebezpečná vec. Politici síce vedia, že pamäť voliča siaha najviac 3 mesiace dozadu, ale nájdu sa aj výnimky. No a práve tie sú hrozbou pre každý režim. Bolo to tak v minulosti, a je to tak aj dnes.

Z článku na internete: Čaputová na proamerickom zjazde vojnových štváčov Globsec 29.05.2023 blúznila o účinnosti protiruských sankcií, varovala pred narušením doterajšej súdružskej jednoty Západu a nezabudla verklíkovať mantru o dezinformáciách, ktoré podľa nej narúšajú európsku jednotu. „Dezinformačné kampane útočia na demokraciu zneužívaním jej výdobytkov a pod zámienkou slobody slova rozvracajú demokraciu,“ vyhlásila notorická nepriateľka demokracie a slobody prejavu na Slovensku.

Moja pamäť siaha až do 70-tych rokov minulého storočia. Keď som dostal prvý tranzistorák, ako 15 ročný som mal jediný cieľ – nájsť Rádio Slobodná Europa. Politika ma vôbec nezaujímala, ale zakázané ovocie je vždy vzrušujúce a hudba na Slobodnej Europe bola úplne iná, ako na tých našich troch slovenských vysielačoch. Vypočuť si „Hair“ alebo „Jesus Christ Superstar“ aj s prekladom, bol skutočne zážitok.

Prečo to spomínam? História sa opakuje, a medzi slovami Čaputovej a slovami propagandistov socializmu je neskutočná zhoda. Aj v 70-tych rokoch nám vraveli: „toto sa počúvať nesmie, sú to klamstvá, je to propaganda ktorá má narušiť myslenie ľudí, ich cieľom je rozvrátiť spoločnosť a socialistické zriadenie, ….“.

V puberte ma politika nezaujímala, a drístanie o výdobytkoch kapitalizmu ma rovnako nezaujímalo, a preto som počúval len hudbu a „Zákrutu“. Počúvať Slobodnú Europu, hoc aj len hudbu nám zakazovali, dokonca hrozili sankciami (vyhodenie zo školy!), veď infikovanie mladej hlavy je asi jednoduchšie a nebezpečnejšie. Keď však sledujem dnešné vyjadrenia napr. prezidentky, alebo jej spolu-súdruhov z PS, alebo prorežimových redaktorov novín alebo médií, objavujem množstvo paralel medzi tým „prekliatym socializmom“ a dnešnou „demokraciou“.

Zakazovanie, prikazovanie, určenie čo je pre ľudí dobré, vhodné, určenie toho čo si majú myslieť, klamanie o dezinformáciách rozvracajúcich zriadenie, …. toto všetko sa dialo v 70-tych rokoch, a žiaľ, deje sa to aj dnes. Nástroje propagandistov sa nezmenili. Zarážajúce je, že tieto paralely si nechcú všimnúť ani uvedomiť dnešní politici, ktorí by si to vzhľadom k ich veku pamätať mali. Ukazuje to na jedno: im na nás, ľuďoch, na našom blahobyte, aby sme skutočne žili v slobodnom svete, vôbec nezáleží! Ich cieľom je tými istými propagandistickými nástrojmi udržať sa čo najdlhšie pri moci. Pri moci, ktorú si užívajú rovnako, ako si ju užívali v každom režime.

Paralely však nie sú len v samotnom konaní, propagande, ale aj v inom. Ak si porovnáte Zväz sovietskych socialistických republík a dnešnú Európsku úniu, nájdete opäť množstvo vecí, ktoré sa už udiali v ZSSR a zhodne sa dejú dnes, v EU.

Vy, čo si ešte pamätáte, čo si chcete pamätať, a máte odvahu o tom aj hovoriť, hrozí, že Vás označia za „rozvracačov spoločnosti, dezinformátorov, klamárov, hoaxerov“. Vy však viete, že hovoríte len pravdu, rozprávate príbeh Vášho života. Vy, čo máte deti, Vy ktorým záleží na ich budúcnosti, tieto prívlastky prekážať nebudú. Veď na vlastnej koži ste zažili krivdy aj krásy socializmu, ale aj to dobré ale aj katastrofálne z kapitalizmu, ktorý nás priviedol na pokraj svetovej vojny. Odovzdanie skúseností našim potomkom, porozprávať im svoj životný príbeh, je asi to najmenej, čo pre naše deti urobiť môžeme. Možno Vám dnes neuveria, veď ich skúsenosti sú ešte nedostatočné. Robte to aj napriek tomu. Robili to aj naši starí rodičia, a naši rodičia. A dnes poviem – robili to správne.

Ako mi trollovia na sociálnej sieti písali

31.05.2023

Dovolil som si pred pár dňami komentovať na sociálnej sieti príspevok, alebo článok jedného z nových ministrov. Hneď sa na mňa vrhla skupina trollov, ktorí mali so mnou všetky možné problémy a bol som všetko, len dobrý chlapec nie. Prečo hovorím trollov? Preto hovorím trollov, pretože tí komentátori na sociálnej sieti, alebo ako ich mám nazvať, ktorí sa boja zverejniť [...]

Myslíte si, že žijete v právnom štáte 2.? Tak snívajte ďalej. Smutné finále!

03.04.2023

V predošlom blogu som vám opísal, ako jednoducho vás môže RVPS-ka pripraviť o vaše milované zvieratá, samozrejme za pomoci inej osoby. Prečítajte si TU. Celý tento príbeh má ešte dlhé pokračovanie. Zhruba po 15 dňoch od „zmiznutia“ psov, RVPS v Komárne vydala rozhodnutie o tom, že 4 psy majú byť vrátené pôvodnej majiteľke. Tá teda zavolala do Československého [...]

Myslíte si, že žijete v právnom štáte? Tak snívajte ďalej.

13.03.2023

Zjavne úplne triviálny prípad, a predsa sa ho nepodarilo v priebehu 3 rokov ukončiť. Ale zato brachiálnym zložkám a štátu sa podarilo niekoľkokrát porušiť zákon. Pred 3 rokmi došlo k tomu, že oznamovateľ z Liptovského Mikuláša oznámil komárňanskej veterinárnej správe, že v Komárne sa nachádza „množiareň“ psov, alebo ako to už oni svojim žargónom [...]

Robert Fico a Zuzana Čaputová

Smer plánuje po voľbách podať návrh na obžalobu prezidentky

23.09.2023 12:11, aktualizované: 12:38

Hlava štátu sa podľa Fica dopustila porušenia ústavy.

Hektor

List z Charkova: Po rakete už ani pes neštekne. Zvykli sme si

23.09.2023 12:00

Charkov. Šesť hodín ráno. Šesť rakiet. Emócie na bode nula.

Robert Fico, Peter Pellegrini, Michal Šimečka a Milan Uhrík

Hlavné priority v justícii: Ktorá strana navrhne zrušiť súdnu mapu a ktorá chce obmedziť paragraf 363?

23.09.2023 12:00

Posledný týždeň pred voľbami Pravda prináša seriál článkov o povolebných prioritách a cieľoch politických strán v kľúčových oblastiach domácej politiky.

Polícia / policajné auto /

Muž sa snažil ukradnúť hromozvod aj auto na útek, napadol policajta

23.09.2023 11:40

Policajti 44-ročného muža za použitia donucovacích prostriedkov zastavili.

dartkn

Hľadanie pravdy je náročné. Ale oplatí sa.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 20
Celková čítanosť: 66800x
Priemerná čítanosť článkov: 3340x

Autor blogu

Kategórie