Založ si blog

Jedenáste písmeno abecedy je písmeno K. Začínajú ním slová Komárno, Kočner či kríza.

Kočnera nespája s Komárnom len Zsuzsová, Andrusko, Szabó a Marček. Z Kočnera si niekto v Komárne vzal priamo príklad.

Nášho „hrdinu“ budeme volať Adam. Po tom, ako sa Adam dostáva k lukratívnemu pracovnému miestu, určitý ľudia si všimnú že sú sledovaní. Či preventívne, či preto aby boli zastrašení, či zo zvedavosti, to sa asi nedozvieme. V meste sa mnoho ľudí pýta: kto je Adam, kde sa tu objavil, a prečo mu mesto zverilo takú zodpovednosť do rúk? Na otázky však odpovede chýbajú. Príchodom komunálnych volieb však mnohí začínajú chápať jeho postavenie. Je až podozrivo blízky jednému z kandidátov na primátora a disponuje informáciami o protivníkoch, ktorým sa mnohí z nich netešia. A o kom nemá informácie, okamžite ich on a jeho ľudia hľadajú.

Po voľbách sa postavenie Adama značne posilňuje. Žeby mal vo svojom trezore tie správne informácie o správnych ľuďoch? Skupina, v ktorej sa etabluje získava vedenie mesta a obsadzujú všetky kľúčové pozície. Po voľbách však nastáva rozčarovanie – je potrebné ukázať, čo skupina dokáže s mestom. Po krátkom čase však prichádza závažný problém. Primátor s Adamom sú v priamom prenose pred kamerou televízie v čase, keď sa za ich chrbtami pácha trestná činnosť. Pred kamerou najprv tvrdia, že to vďaka nim sa tu pracuje, keď však zistia že sa jedná o trestný čin, od všetkého sa dištancujú. V krátkom čase nasleduje stretnutie s ľuďmi, ktorí „pomôžu“ v probléme. Na stretnutí nechýba poslanec NR SR, Adam, šéf z polície a ďalší. Polícia vo veci koná laxne, až vôbec. Funkcionár polície sa snaží spis „držať“ v šuplíku a prideľuje ho osobe, ktorá „vie ako má so spisom naložiť“. Osobe, ktorá takúto službu vykonala už aj v minulosti. Všetko sa snažia „vyšetriť“ tak, aby z toho bol len priestupok končiaci pokutou 6.000 €. Snažia sa „presvedčiť“ vedúcu jedného z kompetentných úradov, aby vydala im vyhovujúce stanovisko, tá však ich žiadosť odmieta. Za neposlúchanie je zbavená funkcie. Nespokojnosť s vyšetrovaním vyjadrujú viacerí občania. Podávajú polícii oznámenia o spáchaní trestnej činnosti. Mnohé podania polícia jednoducho ignoruje. Veď sa konalo v mene dobra nás, občanov. Polícii nevadí ani to, že týmto konaním bol spáchaný trestný čin, nakoniec poučenie od nadriadených sa berie vážne. Čas poskytnutý políciou možným páchateľom využívajú efektívne a vytvárajú kompletnú agendu vrátane dokumentácie, ako sa čo stalo. Sťažiac tým možnosť objektívneho vyšetrenia pravdy. Jeden zo štátnych orgánov neváha vydať stanovisko, ktoré je v rozpore so skutočnosťou, ale je v prospech páchateľov. Využiť známosť z poľovačky usporiadanej pre „vrchnosť“ určite príde vhod. Po niekoľkých mesiacoch a vyčíslení škody je však jasné, že z tohto prípadu bude trestný čin. Málokto však v meste verí, že zodpovedné osoby budú potrestané.

Ešte prebieha vyšetrovanie predošlého prípadu, keď sa opäť stane trestný čin, ktorého skutková podstata sa podobá tomu prvému. Už sa nikto nečuduje, že aj v tomto prípade figuruje meno Adama. Opäť je podané trestné oznámenie, a opäť je konanie polície prinajmenšom zvláštne. Po pol dni telefonátov oznamovateľa, sa začnú veci hýbať. Značne tomu pomôže medializácia celého prípadu. Všetko však ide akosi pribrzdene. Nikto neskúma, či sú vydané potrebné povolenia, nikto nehľadá potrebnú dokumentáciu. Pomalé konanie polície poskytuje opäť potrebný čas páchateľom, aby sa prichystali na obranu. Až po týždni skúma polícia pôvod nebezpečnej látky, ktorú zákon zakazuje. Vedenie mesta a ich prisluhovači vehementne obhajujú a zľahčujú celý prípad. Funkcionár mesta, doktor práv sa snaží vysvetliť, že sa vlastne nič nedeje. Napriek tomu, že bol spáchaný trestný čin! Oznamovateľa sa najprv snažia označiť ako možného páchateľa. V jednej reportáži oznamovateľa označia, že vďaka nemu bude mesto platiť pokutu. V ďalšej sa snažia navodiť dojem, že kvôli oznámeniu meškajú práce a dokončenie diela. Skvelá taktika a obrana. Hodná Kočnerovej školy. A skutočnosť, že na svoju obranu využijú (alebo zneužijú?) miestnu televíziu, už nikoho neudivuje.

Opísať dianie podrobne nie je dôležité, popísané však dobre vykresľuje, čo sa v Komárne deje. Takých „Kočnerov“ bude na Slovensku asi neúrekom. Ľudí, ktorý len využili danosti tohto nedokonalého systému. Samozrejme, vo svoj prospech, a prirodzene v neprospech spoločnosti. Prepojenie biznismenov, politikov a štátnej správy či samosprávy, je aj v Komárne neodškriepiteľné a evidentné. Zneužívanie alebo využívanie známostí tiež. Našťastie ešte nikto v Komárne neprišiel kvôli tomu o život. Ale kto vlastne chráni občana, či oznamovateľa? Polícia, ktorej funkcionári udržiavajú „zaujímavé“ kontakty? Alebo zamestnanci štátnej správy, či bývalý zamestnanci štátnej správy, ktorí by asi ťažko vedeli vysvetliť pôvod svojho majetku? Alebo politici, pre ktorých zákon neznamená nič?

Spoločnosť po 30 rokoch prežíva obrovskú krízu. Slovo kríza začína na K, jedenáste písmeno v abecede. Podobnosť v konaní rôznych ľudí je niekedy až udivujúca. Už len malá drobnosť: Kočner už stojí pred súdom, dočká sa aj Komárno spravodlivosti? Začne ministerka vnútra konať, alebo je pre ňu ľahostajné, aký ľudia pracujú v jej rezorte? Splní si prokuratúra povinnosť ochrancu práva, alebo až sem siahajú chápadlá Komárňanskej chobotnice?
Dejiny sa opakujú, raz príde čas, keď budú musieť niektorí ľudia vysvetliť spoločnosti svoje konanie.

Človek, čo si to spravil!

16.04.2020

Veľký Muhammad Ali povedal: „Boha nezaujíma nakoľko si bohatý. Zaujíma ho, koľkým ľuďom si nezištne pomohol.“ Spomalil som, takmer som zastavil. Zrazu premýšľam nad mnohými vecami, samozrejme aj nad zmyslom života, nad tým, čo tu robíme na Zemi. Čo sa to deje s naším svetom? „Ľudia, čo to robíme!“ – kričí hlas v mojej hlave. Nositeľmi múdrosti boli vždy [...]

Komárňanská kočneriáda, alebo keď polícii ukradnú miesto činu.

21.10.2019

Politici to veru nemajú v dnešnom svete ľahké. Ak sú poctivý, zostanú chudobný, a potom ich majú za „blbov“. Keď však odkukajú dianie vo veľkej politike, sú „snaživý“, a obkolesia sa „tými správnymi“ ľuďmi, odmena ich neminie. Je tu však istá hranica, ktorú ani politik prekročiť nesmie! Hranica, za ktorou sú už len problémy, hranica, ktorej prekročenie [...]

Nezákonná domová prehliadka – Part 4. Keď granát nie je granát.

22.08.2019

Počas domovej prehliadky bol zadržaný predmet označený RG4 uvedený v bode č. 3 Zápisnice o vykonaní domovej prehliadky ČVS: KRP-346/1-VYS-NR-2014 zo dňa 10.02.2015. V zápisnici o vykonaní domovej prehliadky sa nenachádza k tejto veci žiaden bližší popis, ktorý by vec opisoval a umožnil tým jeho presnú identifikáciu tak, ako to predpisuje § 93 Trestného poriadku. Osoby, [...]

Koronavírus / Covid-19 / Teplota /

Pribudlo 43 nových prípadov koronavírusu, urobili vyše 3-tisíc testov

08.08.2020 09:35, aktualizované: 10:17

Celkovo tak evidujeme 2566 pozitívne testovaných osôb na koronavírus.

hasiči

Požiar v domove dôchodcov v Zemianskych Kostoľanoch si vyžiadal dve obete

08.08.2020 08:18

Ďalších 11 osôb utrpelo zranenia.

TB, Kiska, tlačovka, za ľudí

Strana Za ľudí hľadá náhradu za Kisku

08.08.2020 08:00

Vládna strana Za ľudí stojí na rázcestí. V sobotu si na sneme v Trenčianskych Tepliciach vyberá nového lídra a s ním aj nové vedenie strany.

Nemecko, koronavírus

ONLINE: V Nemecku rastie počet nakazených

08.08.2020 07:30, aktualizované: 09:35

V Nemecku tretí deň za sebou pribudla viac než tisícka potvrdených prípadov infekcie koronavírusom.

dartkn

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 11
Celková čítanosť: 26911x
Priemerná čítanosť článkov: 2446x

Autor blogu

Kategórie